https://www.blackappleservis.com/wp-content/uploads/2021/01/7-1.jpg

Apple’ın yeni nesil iOS cihazlarında kullanacağı A9 işlemcisinin üretimi hangi firmanın üstleneceği sorusunun cevabının Samsung olacağı iddia ediliyor.

Apple’ın bu yıl Eylül ayında tanıtması beklenilen yeni iPhone modeline yönelik en önemli dedikodulardan biri de yeni iPhone modellerinde yer alması beklenilen A9 işlemcisi ve bu işlemcinin detayları.

Apple’ın iPad Air 2‘de kullandığı A8X işlemcisinin daha performanslı ve az enerji tüketecek şekilde çalışması için geliştirilmiş versiyonu olacağı tahmin edilen A9 işlemcisinin yeni iPhone modellerinde karşımıza çıkacak en önemli donanımlardan biri olacağı tahmin ediliyor.

Aslına bakacak olursanız Apple, iPad Air 2’de Ax ailesine ait işlemcilerde büyük bir adım atmış ve 3 çekirdekli 1.5 GHz hızında çalışan A8Xişlemcisine yer vermişti. Benzer şekilde üç çekirdekli olacağı tahmin edilenA9 işlemcisi ile alakalı bir diğer önemli konu ise bu işlemciyi kimin üreteceği konusu.

Sizlerin de bildiği gibi Apple, mobil cihazlarında kullandığı Ax işlemci ailesin üyelerinin üretimini, her ne kadar kendi mühendislieri tarafından tasarlanıyor olsa da, TSMC ve Samsung gibi üreticiler aracılığı ile gerçekleştiriyor.

recode’un paylaştığı iddiaya göre Apple, A9 işlemcisinin üretimi konusunda TSMC yerine Samsung ile anlaştı. Bu kararın arkasındaki sebep olarak iseTSMC’nin üretim teknolojisinin 20 nanometrenin altında üretimine uygun değilken Samsung’un 14 nanometreye kadar üretim yapabilmesi olarak belirtiliyor.

İlk olarak Güney Kore’li Maeil Business gazetesinde belirtilen iddia konusunda şu ana kadar Apple ya da Samsung tarafından yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor ancak iddialar bu anlaşmanın yapıldığı yönünde.

Ayrılık Bir Türlü Gerçekleşemiyor

Özellikle son yıllarda iki firma arasında artan patent davaları ve kızışan pazar dolayısıyla Apple, bir süredir Samsung ile bu konuda olan bağlarını koparmanın peşinde koşuyor.

Hatta, iPhone 6‘da yer alan A8 işlemcisinin üretimi büyük ölçüde TSMC‘ye aktaran Apple, Samsung’un payını her geçen gün azaltmayı hedefliyordu ancak görünen o ki TSMC’nin teknolojik olarak uyum sağlayamamasıApple’ın bu kararını olumsuz etkilemiş.

:: Apple ile Samsung arasındaki savaşı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yazan: Berkay Oğulcan Tutal
SDN – ShiftDelete.Net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir