https://www.blackappleservis.com/wp-content/uploads/2021/01/7-1.jpg

Face ID’nin iPhone X’unuzdaki bilgilerinizin korunmasına nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Dijital yaşamımızla ilgili bilgilerin büyük kısmı iPhone’da saklanır ve bu bilgilerin korunması önemlidir. Parmak iziyle kimlik doğrulamada devrim yaratan Touch ID gibi, Face ID de yüz tanımayla kimlik doğrulama alanında çığır açıyor. Face ID, yüzünüzün haritasını doğru şekilde çıkarmak için gelişmiş teknolojilerle donatılmış yeni TrueDepth kamera sistemi sayesinde, kullanıcı dostu ve güvenli bir kimlik doğrulama olanağı sunar.

Face ID, tek bir bakışınızla iPhone X’un kilidini güvenli bir şekilde açar. Bu özelliği kullanarak iTunes Store, App Store ve iBooks Store’dan yapılan satın alma işlemlerinin yanı sıra Apple Pay’le yapılan ödemeleri onaylayabilirsiniz. Ayrıca geliştiriciler, uygulamalarına giriş yapmanız için Face ID’yi kullanmanıza olanak sağlayabilir. Touch ID’yi destekleyen uygulamalar Face ID’yi de otomatik olarak destekler.

Gelişmiş teknolojiler

Face ID kullanımına olanak sağlayan teknoloji, bugüne kadar ortaya koyduğumuz en gelişmiş donanım ve yazılımlardan bazılarını içermektedir. TrueDepth kamera, yüzünüzün derinlik haritasını oluşturmak için yüzünüze yansıttığı 30.000’in üzerinde görünmez noktayı analiz ederek en doğru yüz verilerini elde etmenin yanı sıra yüzünüzün kızılötesi görüntüsünü de alır. A11 Bionic çipte bulunan nöral sistemin (Secure Enclave’de muhafaza edilir) bir kısmı, derinlik haritasını ve kızılötesi görüntüyü matematiksel bir imgeye dönüştürür ve bu imgeyi kayıtlı yüz verileriyle karşılaştırır.

Face ID, görünümünüzdeki değişikliklere (örneğin, makyaj yapmış olmanıza veya sakal bıyık bırakmanıza) otomatik olarak uyum sağlar. Görünümünüzde daha büyük bir değişiklik söz konusuysa (örneğin, uzamış sakalınızı tıraş ettiyseniz) Face ID, yüz verilerinizi güncellemeden önce parolanızı kullanarak kimliğinizi doğrular. Face ID; şapka, eşarp, gözlük, kontak lens ve çoğu güneş gözlüğüyle birlikte kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca kapalı mekanlarda, açık havada ve hatta tamamen karanlık alanlarda bile kullanılabilir.

Face ID’yi kullanmaya başlamak için öncelikle yüzünüzü kaydetmeniz gerekir. Bunu başlangıçtaki ayarlama işlemi sırasında yapabileceğiniz gibi daha sonra Ayarlar > Face ID ve Parola bölümüne giderek de yapabilirsiniz. iPhone X’unuzun kilidini Face ID’yi kullanarak açmak için aygıtınıza bakmanız yeterlidir. iPhone X’unuz bir yerde dururken veya doğal biçimde elinizde tuttuğunuzda Face ID için TrueDepth kameranın yüzünüzü görmesi gerekir. TrueDepth kamera, fotoğraf çekilirken de ön kamerayla bir FaceTime araması yapılırken de benzer bir görüş aralığına sahiptir. Face ID, aygıtı yüzünüzden bir kol uzunluğu kadar mesafeyi (yüzünüzden 25-50 cm uzakta) geçmeyecek şekilde tuttuğunuzda en iyi şekilde çalışır.

TrueDepth kamera akıllı bir şekilde (örneğin, iPhone X’unuzu uyandırmak için kaldırdığınızda, ekranınızı uyandırmak için dokunduğunuzda veya ekranı uyandıran bir bildirim geldiğinde) etkinleştirilir. iPhone X’unuzun kilidini her açtığınızda TrueDepth kamera doğru derinlik verileriyle birlikte bir kızılötesi görüntü alarak sizi tanır. Bu bilgi, kimlik doğrulama için saklanan matematiksel imgeyle eşleştirilir.

Güvenlik önlemleri

Aygıtlarımızdaki bilgilerin korunmasında güvenlik hepimiz için önemli bir konudur. Touch ID’de yaptığımız gibi, bilgilerinizi güvende tutmak için bazı önemli gelişmelere imza attık. Face ID, güvenli bir kimlik doğrulama çözümü sunmak için TrueDepth kamerayı ve makine öğrenimi teknolojisini kullanır. Yüzünüzün matematiksel imgeleri de dahil olmak üzere Face ID, yalnızca Secure Enclave’de mevcut olan bir anahtarla şifrelenir ve korunur.

Rastgele bir kişinin, iPhone X aygıtınıza bakıp Face ID kullanarak aygıtını kilidini açma olasılığı yaklaşık olarak 1.000.000’da 1’dir. (Touch ID için bu olasılık 50.000’de 1’dir.) Ek koruma sağlamak üzere Face ID, beş başarısız eşleştirme girişiminin ardından parola girilmesini gerekli kılar. İkizler, birbirine benzeyen kardeşler ve yüz özellikleri henüz tam olarak gelişmemiş olabileceğinden 13 yaşın altındaki çocuklar için bu istatistiksel olasılık farklıdır. Bununla ilgili bir endişeniz varsa kimliğinizi doğrulamak için bir parola kullanmanızı öneririz.

Face ID, basılı veya 2D dijital fotoğraflarda bulunmayan derinlik bilgilerini kullanarak eşleştirme yapar. Sahteciliğe karşı karmaşık nöral ağların kullanımı sayesinde, maskeler veya başka tekniklerle girişilen sahte kilit açma denemelerine karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Üstelik Face ID, telefonunuza bakıp bakmadığınızı da algılar. Gözünüzün açık olup olmadığını ve aygıta bakıp bakmadığınızı saptar. Bu da bir başkasının bilginiz dışında (örneğin, siz uyurken) iPhone’unuzun kilidini açmasını daha da zorlaştırır.

Face ID’yi kullanmak için iPhone’unuzda bir parola ayarlamanız gerekir. Aşağıdaki durumlarda ek güvenlik için parolanızı girmeniz gerekir:

Aygıt yeni açıldıysa veya yeniden başlatıldıysa.
Aygıtın kilidi 48 saatten uzun bir süredir açılmadıysa.
Son altı buçuk gündür parola kullanılarak ve son 4 saat içinde Face ID ile aygıtının kilidi açılmadıysa.
Aygıt bir uzaktan kilitleme komutu aldıysa.
Beş başarısız yüz eşleştirme girişiminden sonra.
Ses düğmelerinden biri ve yan düğme aynı anda 2 saniye basılı tutularak kapatma/Acil SOS işlemi başlatıldıysa.
Aygıtınız kaybolur veya çalınırsa iPhone’umu Bul uygulamasının Kayıp Modu ile, Face ID’nin aygıtınızın kilidinin açılması için kullanılmasını engelleyebilirsiniz.

Gizlilik


Gizlilik, Apple için çok önemlidir. Yüzünüzün matematiksel imgeleri de dahil olmak üzere Face ID verileri Secure Enclave tarafından şifrelenir ve korunur. Başarılı bir şekilde kimlik doğrulama da dahil olmak üzere deneyiminizi iyileştirmek için, siz Face ID’yi kullandıkça bu veriler geliştirilir ve güncellenir. Face ID, yakın bir eşleşme algılanmasına rağmen aygıtın kilidinin bir parolayla açıldığı durumlarda da bu verileri günceller.

Face ID verileri aygıtınızın dışına çıkarılmaz ve hiçbir zaman iCloud’a veya başka bir yere yedeklenmez. Bu bilgiler aygıtınızdan yalnızca, destek için AppleCare’e Face ID tanılama verileri sağlamak istemeniz durumunda aktarılır. Bu durumda bile veriler Apple‘a otomatik olarak gönderilmez. Göndermeden önce tanılama verilerini gözden geçirip onaylayabilirsiniz.

Face ID’ye kaydolmak isterseniz bu özelliğin nasıl kullanıldığını denetleyebilir veya özelliği istediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz. Örneğin, iPhone’unuzun kilidini Face ID’yi kullanarak açmak istemiyorsanız Ayarlar > Face ID ve Parola > Face ID’yi Kullan bölümünü açın ve iPhone’un Kilidini Açma seçeneğini etkisizleştirin. Face ID’yi etkisizleştirmek için Ayarlar > Face ID ve Parola bölümünü açın ve Face ID’yi Sıfırla seçeneğine dokunun. Bu işlemin ardından, yüzünüzün matematiksel imgeleri de dahil olmak üzere Face ID verileri aygıtınızdan silinir. Tüm içerikleri ve ayarları silmeyi veya iPhone’umu Bul’u kullanarak aygıtınızı silmeyi ya da sıfırlamayı seçerseniz tüm Face ID verileri de silinir.

Face ID’ye kaydolmasanız bile TrueDepth kamera, dikkat gerektiren özellikleri (iPhone’unuza bakmadığınız zamanlarda parlaklığın azaltılması veya aygıtınıza baktığınız zamanlarda uyarıların ses yüksekliğinin azaltılması gibi) desteklemek için akıllı bir şekilde etkinleştirilir. Örneğin, Safari’yi kullandığınız sırada aygıtınız ekrana bakıp bakmadığınızı kontrol eder ve bakmıyorsanız ekranı kapatır. Bu özellikleri kullanmak istemiyorsanız Ayarlar > Face ID ve Parola bölümünü açıp Dikkat Gerektiren Özellikler’i etkisizleştirebilirsiniz.

Desteklenen uygulamalarda kimlik doğrulama için Face ID’yi etkinleştirebilirsiniz. Uygulamalara yalnızca kimlik doğrulama işleminin başarılı olup olmadığı bilgisi gönderilir. Uygulamalar, kayıtlı yüzle ilişkilendirilen Face ID verilerine erişemez.

Güvenlik


iPhone ve TrueDepth kamera sistemi tamamen test edilmiş olup uluslararası güvenlik standartlarını karşılamaktadır. TrueDepth kamera sistemi normal kullanım koşullarında güvenle kullanılabilir. Çıkış düzeyi düşük olduğundan sistemin gözlerinize veya cildinize herhangi bir zararı yoktur. Onarım veya parçaları sökme sırasında kızılötesi yayıcılar hasar görebileceğinden iPhone’unuzun servis işleminin her zaman Apple veya bir yetkili servis sağlayıcısı tarafından uygulanması gerektiğinin bilinmesi önemlidir. TrueDepth kamera sisteminde kurcalama algılama özellikleri de mevcuttur. Kurcalama algılanırsa güvenlik nedeniyle sistem devre dışı bırakılabilir.

Belirli türde kameralarla baktığınızda TrueDepth kameranın ışık çıkışını görebilirsiniz. Bazı kameralar kızılötesi ışığı algılayabildiğinden bu olası bir durumdur. Çok karanlık bir odada bakıldığında TrueDepth kameradan zayıf bir ışık çıkışı da görülebilir. Çok karanlık ortamlarda bu olası bir durumdur.

Erişilebilirlik


Erişilebilirlik, Apple ürünlerinin temel bir parçasıdır. Hareket yetenekleri sınırlı olan kullanıcılar, kayıt sırasında farklı açıları yakalamak için tüm baş hareketlerini gerektirmeyen “Erişilebilirlik Seçenekleri”ni belirleyebilirler. Face ID bu durumda da güvenli bir şekilde kullanılabilir, ama iPhone X’a bakarken başınızı daha tutarlı bir açıda tutmanız gerekir.

Face ID’de, görme engelli veya görme sorunları olan kişilere destek sunmaya yönelik bir erişilebilirlik özelliği de mevcuttur. Face ID’nin iPhone X’a gözleriniz açık şekilde bakmanızı gerektirmemesi için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik’i açın ve Face ID İçin Dikkat Gereksin’i etkisizleştirin. Başlangıçtaki ayarlama işlemi sırasında VoiceOver’ı etkinleştirirseniz bu seçenek otomatik olarak devre dışı bırakılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir