https://www.blackappleservis.com/wp-content/uploads/2021/01/7-1.jpg

Apple’ın piller sitesinde servis ve geri dönüşüm kısmında Apple Watch’un şarj döngüsü ayrıntıları ortaya çıktı. Yazan açıklamaya göre saatin pili 1000 tam şarj döngüsü boyunca orijinal kapasitesinin €%80’ini koruyor.

Şarj döngüsü tam olarak nedir? Bu sorunun cevabını Apple şu şekilde açıklıyor:

“Pil kapasitesinin %100’üne eşit bir miktar kullanıldığında (pil deşarj olduğunda) bir şarj döngüsü tamamlanmış olur, ancak tüm bu döngünün tek bir şarjda gerçekleşmesine gerek yoktur. Örneğin, pil kapasitesinin %75’ini bir günde kullanabilir ve o gece tam olarak şarj edebilirsiniz. Sonraki gün %25’lik kısmı kullanırsanız, toplamda pilin %100’ünü deşarj etmiş olursunuz ve söz konusu iki gün tek bir şarj döngüsü sayılır. Bir döngünün tamamlanması birkaç gün sürebilir. Belirli bir sayıda şarj etme işleminin ardından tüm pillerin kapasitesi azalır. Bu kapasite, lityum iyon pillerde her şarj döngüsünün tamamlanmasıyla az bir miktarda düşer.”

Apple’a göre saat normal bir kullanımla 18 saat (Diğer deyişle tüm gün) pil ömrü sunuyor. Güç tasarrufu modunda ise 72 saate kadar dayanıyor.

iFixit, 38 mm’lik Apple Watch Sport modelinin içini söktü ve 205 mAh’lık pilin olduğunu ortaya çıkardı. 3.8 V’luk lityum-iyon polimer pil A1578 model numarasına sahip ve Çin’de monte edilmiş. iFixit’in açıklamasına göre pil yerine hafif şekilde yapıltırılmış. Kolayca yerinden çıkarılabiliyor. 42 mm’lik Apple Watch’ta daha büyük bir pil olması bekleniyor. Bu arada iFixit, Apple Watch’un tamir edilebilirliğine 10 üstünden 5 puan verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir